V ťažkých chvíľach pomáha umenie, odkazuje novoročný pozdrav Lita


LITA, autorská spoločnosť opäť prináša svoj obľúbený novoročný pozdrav. Autorskú „PF-ku“ – už štvrtú v rámci projektu Nový rok so slovenským umením – vytvoril tentoraz mladý režisér animovaných filmov Martin Smatana. PF 2022 pripomína, že práve umenie nám pomohlo v osamelosti počas pandémie a má potenciál pomôcť nám v náročných chvíľach aj do budúcna.

Séria Nový rok so slovenským umením každoročne prezentuje vybranú slovenskú autorku alebo autora, ktorých LITA osloví s možnosťou vytvoriť unikátny novoročný pozdrav propagujúci domácu tvorbu. Každý rok je pozdrav venovaný jednej z oblastí tvorby v pôsobnosti LITA. PF 2022 je venovaná filmovej tvorbe a na pozadí koronakrízy akcentuje aj význam umenia pre spoločnosť.

Umenie pomáha, spája a povznáša aj v čase koronakrízy

Základom pozdravu animátora Martina Smatanu je textilný obraz s názvom Domáce kino. Smatana sa pri jeho tvorbe inšpiroval správou v zahraničných médiách o susedoch, ktorí si nedostatok vzájomného kontaktu aj spoločného umeleckého zážitku počas koronakrízy vynaliezavo kompenzovali „komunitným“ sledovaním filmov z bezpečia vlastných domovov. Filmy si premietali na stenu domu a sledovali ich zo svojich bytov. „Najmä starší ľudia sa zrazu cítili o niečo menej osamelí, trávili čas spoločne, no zároveň v bezpečí svojich domovov. Film ako umelecké dielo dokázal ľudí spojiť a na okamih im pomohol zabudnúť na ťažkú každodennú realitu,” píše Smatana vo svojom sprievodnom texte k dielu. Obdobie pandémie rámcuje aj vznik a podobu diela. „Tento novoročný pozdrav som vyrobil zo starého oblečenia, ktoré som počas dlhých dní v karanténe konečne vytriedil zo šatníka. Rozstrihal som aj svoj obľúbený sveter, z ktorého som ušil sveter pre dedka,” opisuje Smatana.

Obraz Domáce kino zobrazuje starší pár, ktorý spolu so susedmi sleduje film premietaný na dom oproti. Smatana dielo pre projekt spracoval aj do krátkej animácie, ktorou do obrazu vniesol vietor charakteristický prvok jeho režijného rukopisu. „Látky som animoval snímku po snímke, pohyboval som nimi kúsok po kúsku, až kým som do obrazu nevniesol vietor. Vietor nám všetkým pripomína našu pominuteľnosť, no zároveň silu, ktorou často dokážeme silnému vetru vytrvalo odolávať,” komentuje režisér. Na stenu paneláku sa premieta ukážka Smatanovho prvého animovaného filmu s názvom Ako ma dedko naučil všetko. Tento film po rokoch dokončil práve v období pandémie, kedy sa, podobne ako mnohí umelci, musel vzdať rozbehnutej tímovej práce. Pandemické mesiace osamote v ateliéri venoval oprášeniu a dokončeniu staršieho projektu, ktorého úryvok je súčasťou animovanej časti PF LITA.

Martin Smatana – oceňovaný režisér animovaných filmov a hľadač pozitívnych správ

Martin Smatana (1991) študoval animáciu v Bratislave a v Prahe. Debutoval bábkovým filmom Rosso Papavero (2015), ktorý mal premiéru na festivale Berlinale. Premiérovo tu uviedol aj ďalší film Šarkan (2019), ktorý svojim tvorcom vyniesol 65 ocenení z festivalov z celého sveta – medzi nimi v roku 2019 z prestížnych festivalov v Annecy a Stuttgarte, alebo domáce ocenenie Slnko v sieti za najlepší animovaný film. Šarkan je zároveň prvý slovenský film, ktorý do svojej filmotéky zaradilo múzeum MoMA v New Yorku.

Smatana vo svojej tvorbe využíva najmä bábkovú animáciu, často pracuje s rôznymi materiálmi, charakteristické preňho je použitie a recyklácia textílií. Koncom roka 2021 mu vo vydavateľstve Monokel vyšla kniha Rok dobrých správ, v ktorej prostredníctvom textilných ilustrácií spracoval rôzne pozitívne správy z celého sveta. Aj v diele pre tohtoročnú PF LITA sa inšpiroval pozitívnou správou, ktorú so sebou prinieslo obdobie koronakrízy.

Nový rok so slovenským umením po štvrtý raz

Obraz Domáce kino vytvoril Martin Smatana špeciálne pre LITA. Je už štvrtým dielom v sérii Nový rok so slovenským umením, v rámci ktorej LITA každoročne oslovuje slovenské autorky a autorov z niektorej z oblastí tvorby, ktorým sa venuje. Pozdravy následne putujú poštou nielen k jednotlivcom a organizáciám na Slovensko, ale aj k partnerom LITA do zahraničia, ktorí tak dostávajú každoročne ochutnávku domácej tvorby v tejto nekonvenčnej podobe. „Sme veľmi radi, že už štvrtý rok sa nám darí prostredníctvom tohto projektu zviditeľňovať pozoruhodných mladých domácich umelcov a umelkyne. Zážitkom je zakaždým nielen výsledné dielo, ale aj samotný proces vzniku pozdravu, kedy máme možnosť sledovať vynaliezavosť autorov celkom zblízka. Aj v maličkosti, ako je novoročný pozdrav, nájdu priestor na výrazné posolstvo. Podobne je to s dielom Martina Smatanu, ktoré je poctou nielen filmovej tvorbe. Pripomína aj to, aké dôležité funkcie má umenie v našich životoch. Táto téma azda nikdy nebola taká naliehavá ako posledné dva roky. Pre nás v LITA sa táto myšlienka samozrejme spája aj s úvahou, či sme ako spoločnosť pripravení túto dôležitosť umeniu a umelcom priznať,“ komentuje riaditeľka LITA Jana Vozárová.

Séria Nový rok so slovenským umením vznikla v LITA v roku 2018. Tvorcom prvého pozdravu – pre rok 2019 – bol vizuálny umelec Martin Derner. Autorka PF 2020, divadelná režisérka a držiteľka ocenenia Dosky Júlia Rázusová, vo svojom pozdrave pracovala s myšlienkou pominuteľnosti divadelného zážitku. PF 2021 vytvorila neurónová sieť Liza Gennart – poetický experiment hudobníka Ľubomíra Panáka a poetky Zuzany Husárovej. Jeho základom bola Lizina báseň s názvom Písať – jednoduchý, priam ľudsky pôsobiaci text, ktorý bol zhmotnením úvah o tvorbe, živote a trvácnosti. Štvrtý pozdrav v sérii je venovaný filmu a poukazuje na dôležitosť umenia v našich životoch, a osobitne v ťažkých chvíľach, ktorým v posledných rokoch čelíme.

Novoročný pozdrav na prelome decembra a januára poštou dostávajú partneri LITA na Slovensku a v zahraničí, vrátane autorských organizácií a agentúr po celom svete. Verejnosť si ho môže pozrieť na webovej stránke, facebooku LITA a youtube LITA.

Nový rok so slovenským umením

PF 2022 – autorský novoročný pozdrav pre LITA

Martin Smatana: Domáce kino
Grafický dizajn: Chmela Studio
Jazyková korektúra: Anna Zajacová
Preklad: Barbara Sigmundová
Proofreading: Darren Chastney

     

 

 
'; ?> ,


Predchádzajúci Poznáme výsledky študentských literárnych súťaží Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika
Nasledujúci Ztracený Svatý, komiks, kunsthistorická zápletka a detektívka v jednom