Štyria laureáti a jedna debutantka, to je finálovú päťka Anasoft litera 2022

Literárna cena Anasoft litera dnes popoludní v Rádiu Devín vyhlásila finalistov a finalistku 17. ročníka. Štyria z nich sa už v histórii ceny stali jej laureátmi. Päticu uzatvára mladá slovenská autorka so svojím debutom.

O finálovej päťke rozhodla odborná porota, v ktorej je tento rok germanistka, literárna vedkyňa, prekladateľka, redaktorka a rodová expertka Jana Cviková, poľská prekladateľka a spisovateľka Weronika Gogola, literárna vedkyňa a pedagogička Tamara Janecová, redaktor, literárny kritik a prekladateľ Gábor Csanda a literárny vedec, prekladateľ a vysokoškolský pedagóg Marián Andričík.

V októbri sa na slávnostnom ceremoniáli dozvieme, ktorá z nasledovných kníh získa cenu Anasoft litera:

Porota sa po opätovnom čítaní nominovaných kníh presvedčila, že „všetkých deväť titulov prináša nielen mimoriadny prvotný čitateľský zážitok, ale má aj nesporné literárne kvality. Vyznačujú sa žánrovou pestrosťou a originálnou autorskou poetikou, pričom sa neboja zložitých tém. Preto nebolo vôbec jednoduché zredukovať týchto deväť kníh na finálovú päticu.“ Rozhodnutie poroty je výsledkom zanieteného rozhovoru a konfrontácie preferencií jednotlivých členov. „O skutočnosti, že ide o naozaj silný knižný ročník, svedčí aj to, že štyria z autorov sa už stali laureátmi ceny Anasoft litera – Balla, Ivan Medeši, Stanislav Rakús a Marek Vadas. Každý z nich sa už v minulosti prezentoval osobitosťou svojho rukopisu. Piatou knihou je debut Nicol Hochholczerovej, ktorá ponúka nemenej presvedčivé autorské gesto. Hoci je reč o literárnej cene, želáme všetkým autorom a autorkám, aby sa o ich knihách nielen hovorilo, ale aby boli najmä čítané.“

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. V prípade, že v ostatnom ročníku literárnej ceny nebola niektorá próza v zozname hodnotených kníh, je automaticky zaradená do zoznamu nasledovného roka.

Knihy nominované na cenu Anasoft litera, ktoré vybrala odborná porota v marci 2022, boli doposiaľ prezentované na festivale litera fest, na besedách a autorských čítaniach v slovenských kultúrnych centrách a kníhkupectvách v rámci projektu Anasoft litera uvádza, ale aj formou ďalších aktivít občianskeho združenia ars_litera. Laureát alebo laureátka literárnej ceny Anasoft litera získa finančnú odmenu 10 000 eur, ktorú udeľuje generálny partner, softvérová spoločnosť ANASOFT. Hmotnú cenu tento rok navrhuje dizajnér Šimon Galanský.

O cene rozhoduje aj verejnosť v internetovom hlasovaní Ceny čitateľov Anasoft litera 2022, do ktorej je, na rozdiel od hlavnej ceny, zaradených všetkých deväť nominovaných kníh. Hlasovanie sa uzavrie 26. októbra o 13.00 hod.: https://hlasovanie.anasoftlitera.sk

Podujatia občianskeho združenia ars_litera z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT. Ďakujeme za podporu aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom.

Krátke životopisy poroty si môžete prečítať na stránke:
https://www.anasoftlitera.sk/main/anasoft-litera/porota

Zoznam laureátok a laureátov ceny Anasoft litera:
https://www.anasoftlitera.sk/main/anasoft-litera/oceneni

     

 

 
'; ?> ,


Knižnica roka 2021 Predchádzajúci Mestská knižnica v Košiciach získala titul Knižnica roka
Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha Nasledujúci Don Quijote od Spolku svätého Vojtecha získal dizajnového Oscara