Spisovatelia ďakujú zdravotníkom, zorganizovali medzi sebou zbierku kníh

Začiatkom roka 2020 sa slovenskí spisovatelia združili v iniciatíve Zachráň knihu, aby pomohli sebe navzájom, vydavateľom i kníhkupcom. Za ten čas už pripravili veľa aktivít, ktoré sa stretli s obrovským úspechom u čitateľov. Teraz prichádzajú s novou aktivitou.

Na návrh Janky Pronskej zorganizovali medzi sebou zbierku svojich kníh. Knižné balíčky doručia na covid oddelenia – pre zdravotníkov ako malé poďakovanie a povzbudenie v ťažkých časoch. „Možno im naše príbehy pomôžu vo chvíľach voľna prísť na iné myšlienky,“ povedala J. Pronská. Je to malé gesto, ktoré vzniklo spontánne a z úprimného obdivu k práci zdravotníkov.

Vážení lekári, zdravotné sestričky, zdravotnícky personál!

Dovoľte, aby sme Vám v ťažkých časoch vyslovili uznanie za to, čo robíte.

Každý deň nás médiá konfrontujú s desivým stavom, ktorý zažívajú naše nemocnice. Pre väčšinu ľudí je to, našťastie, jediná – hoci nechcená – príležitosť nahliadnuť tam, kde sa rozhoduje o ďalšom osude pacientov.

Vy všetci sa staráte o životy ľudí, ktorí zápasia s koronavírusom, a máte náš veľký obdiv. Bolesť a smrť sú vašou každodennou realitou, ktorú si mnohí ani nevieme predstaviť. Vaše obrovské nasadenie a starostlivosť sú pre chorých často poslednou nádejou v náročnom a nerovnom boji s chorobu.

Za to Vám patrí nekonečná vďaka.

Nevieme vám uľahčiť vašu prácu. Sme spisovatelia a v tejto situácii jediné, čo môžeme urobiť, je spríjemniť vám vzácne chvíle oddychu. A čím iným, ako dobrou knihou? Je to len odrobinka z toho, čo by ste si zaslúžili, ale azda vám príbehy slovenských autorov aspoň na chvíľu pomôžu zabudnúť na smutnú realitu dnešných dní.

Ďakujeme za každú kvapku potu skrytú pod ochranným oblekom.
Ďakujeme za každú prebdenú noc pri lôžkach pacientov.
Ďakujeme za každý okamih, ktorým dávate nádej na život.

S úctou

Slovenskí spisovatelia z iniciatívy Zachráň knihu a vydavatelia

     

 

 
'; ?> ,


Predchádzajúci Dramatici môžu opäť súťažiť o najlepší dramatický text, súťaž Dráma je vyhlásená
Nasledujúci Košická študentská literárna súťaž Via Litera pozná svojich víťazov