Projekt Fíha, kniha! sa rozrástol o výstavu v knižnici

Trnavskú knižnicu bude v jesennom období zdobiť výstava miestnej umelkyne Žanety Aradskej. Ilustrácie z knihy Kristíny Baluchovej Udatný ježko sprostredkúvajú príbeh o odvahe a záujme o druhých a autorky výstavy veria, že tak prilákajú do knižnice aj nových čitateľov.

Spisovateľka Kristína Baluchová, ktorá má na svojom konte už jedenásť kníh najmä pre deti a mládež, založila občianske združenie Fíha, kniha! s cieľom propagovania čítania. „Absolvovala som viac než sto čítaní v školách či knižniciach po celom Slovensku a plánujem organizovať ďalšie workshopy či besedy aj s najmenšími deťmi v materských školách,“ vysvetľuje Baluchová, ktorá na svojich sociálnych sieťach pravidelne píše o dôležitosti kníh a vývine čitateľskej gramotnosti. „Veršovanú rozprávku Udatný ježko zilustrovala Žanetka Aradská tak krásne, že mi napadlo usporiadať výstavu jej prác – ako inak, v knižnici.“

Knižnica J. Fándlyho v Trnave na pobočke Tulipán pravidelne organizuje stretnutia malých čitateľov s tvorcami kníh. „Ak zavítate do našej knižnice s deťmi kvôli výstave, môžete si tu hneď založiť i čitateľský preukaz,“ dodáva knihovníčka Veronika Chorvatovičová s úsmevom. Členské v knižnici stojí len 1 euro, prínos pre deti je nevyčísliteľný.

Žaneta Aradská, ktorá pôsobí aj ako pedagogička na Základnej umeleckej škole v Cíferi, myšlienku výstavy uvítala. „Príbeh o odvážnom ježkovi a jeho kamarátoch má svoje posolstvo, ktoré je sprostredkované humorným štýlom. V knihe sa skrýva láskavosť, malá záhada i zábava a radosť, a ja verím, že to všetko vycítia čitatelia aj z mojich ilustrácií.“

Výstava ilustrácií z knihy Udatný ježko začína v knižnici 21.10.21 slávnostným krstom knihy, ktorú do života uvedie krstná mama – influencerka a blogerka Katka Beňová (Doma s troma), ktorá aktívne popularizuje čítanie u detí i dospelých. Výstavu si môžete pozrieť do konca novembra počas otváracích hodín knižnice.

www.kristinabaluchova.sk

     

 

 
'; ?> ,


Predchádzajúci Týždeň talianskeho jazyka sa inšpiroval Danteho odkazom
Nasledujúci Týždeň českej detskej literatúry v Staromestskej knižnici