Poďte osláviť tie najlepšie slovenské knihy

Nezáleží na tom, koľko dobrých kníh prečítate, ale koľké z nich do vás priam preniknú. Hodnota knihy je totiž práve v tom, čo si z nej viete odniesť. Od pondelka 20. júna do štvrtka 23. júna bude v bratislavskom kníhkupectve Artforum a v .klube pod lampou litera fest 2022, na ktorom sa môžete stretnúť s autorkami a autormi tých najlepších slovenských prozaických kníh, ktoré vyšli uplynulý rok.

Cieľom multižánrového festivalu je spájať kvalitnú súčasnú literatúru s vizuálnym umením, audiovizuálnou tvorbou alebo hudbou. Už tradične sa v programe litera festu predstavia autori a autorky nominovaní na cenu Anasoft litera: Ivana Dobrakovová, Lukáš Onderčanin, Arpád Soltész, Balla, Vanda Rozenbergová, Nicol Hochholczerová, Ivan Medeši, Marek Vadas, Jana Micenková a prostredníctvom audiovizuálneho záznamu aj Stanislav Rakús.

Festival otvorí v bratislavskom kníhkupectve Artforum vernisáž komiksu Ďura Balogha a Petra Gärtnera: Radostná správa. „Litera fest je podujatie, ktoré sa koná v Bratislave už po 17. raz. Každý rok ho očakáva rovnako literárna komunita ako aj čítajúca verejnosť.“ vysvetľuje riaditeľka literárnej ceny Anasoft litera a dramaturgička festivalu Simona Prokopec Fochlerová. „Radostnou správou je, okrem tej doslovnej, ktorou otvárame festival, že po dvoch rokoch môžeme slobodne a bez obmedzení osláviť tú najlepšiu slovenskú prózu uplynulého roka. Radostnou správou je aj to, že sa viacerí účastníci diskusií chceli vzdať honorárov, aby sme ich poslali na pomoc Ukrajine, kde je v súčasnosti mnoho spisovateľov v oblastiach, v ktorých sa bojuje a potrebujú pomoc ľudí aj z našej krajiny.“

Čítanie knihy je občas ako dialóg spisovateľa s čitateľom. Aj po jej zatvorení nám zostane množstvo otázok. Litera fest vo svojom programe otvára témy a kladie otázky, na ktoré sa niekedy ťažko hľadajú odpovede. Čo všetko dokáže zniesť odporúčaná literatúra pre mládež? Ohrozujú knihy mravnú výchovu? Môže spôsobiť absencia sexuálnej a vzťahovej výchovy na školách nesprávnu interpretáciu literárneho diela? Aké to je, keď sa na malom Slovensku objavia v knihách skutočné postavy?

Organizátori literárnej ceny Anasoft litera dostávajú veľmi často otázku od samotných autorov a autoriek, novinárov i od bežných čitateľov a čitateliek, na základe akých kritérií porota zo stoviek kníh vyberá práve tých desať. Ak ste sa nad tým niekedy zamysleli aj vy, nenechajte si ujsť diskusiu s riaditeľkou literárnej ceny a členmi odbornej poroty.

Bratislavský .klub pod lampou a kníhkupectvo Artforum sa na chvíľu stanú centrom obdivovateľov umeleckej literatúry a umenia ako takého. Stretnú sa tu nielen spisovatelia so svojimi čitateľmi, ale aj hudobníci, grafickí dizajnéri, fotografi, filmári, no hlavne ľudia, ktorí majú radi umenie ako také. Ľudia, ktorí si uvedomujú, že kultúra a umenie majú zásadný vplyv na vývoj a charakter našej spoločnosti.

Multižánrový festival litera fest podporil z verejných zdrojov hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a softvérová spoločnosť ANASOFT. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislavy Matúša Valla.

program festivalu: www.anasoftlitera.sk/main/podujatia/litera-fest

web: https://www.anasoftlitera.sk
hlasovanie v Cene čitateľov: https://hlasovanie.anasoftlitera.sk
facebook: www.facebook.com/anasoft.litera
instagram: www.instagram.com/anasoft.litera

     

 

 
'; ?> ,


Swap kníh v Medickej záhrade Predchádzajúci Príbehové leto v Letnej čitárni v Medickej záhrade
Dramaticky mladí Nasledujúci Poznáme víťazov súťaže Dramaticky mladí 2022