Oravská knižnica Antona Habovštiaka darovala odsúdeným 550 kníh

Projekt Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne Daruj knihe nový domov „Na ceste“ má stále svoje úspešné pokračovania. Tým nateraz posledným je spolupráca s Ústavom pre výkon trestu odňatia slobody Ružomberok, v ktorom si odpykáva trest 375 odsúdených mužov. Knižnica darovala ústavu 550 kníh rôznych žánrov.

Ako upresnil riaditeľ knižnice Roman Večerek, projekt je prospešný pre obidve strany: „Vďaka projektu Daruj knihe nový domov dávame šancu na nový život už vyradeným knihám, rôznym duplikátom či multiplikátom z nášho knižničného fondu, ktoré sú však stále zaujímavé a žiadané. No a zároveň uvoľňujeme miesto pre nové knihy v našej knižnici, ktoré nám neustále pribúdajú.“

Aj keď v ružomberskej väznici majú odsúdení k dispozícii tamojšiu knižnicu, v ktorej je takmer 8900 kníh a časopisov, ponuku Oravskej knižnice privítali. „Odsúdení v našom ústave pravidelne využívajú ponuku ústavnej knižnice a rozšírenie portfólia literatúry prijali s veľkou radosťou a zároveň veľkou vďakou. Jednou z oblastí zaobchádzania s odsúdenými je aj zmysluplné a tvorivé trávenie voľného času. Keďže vo výkone trestu nie je ponuka voľnočasových aktivít taká pestrá ako v bežnom živote, dobrá kniha každého, kto má záujem zmysluplne využiť voľnú chvíľu, určite poteší. Veríme, že naša spolupráca s Oravskou knižnicou týmto neskončila. Našou snahou bude participovať na projekte, ktorý sme spoločne pomenovali, načrtli hrubé rysy ďalšej možnej spolupráce, no stojí pred nami pandemická bariéra, ktorá nám zatiaľ bráni realizovať tieto projekty,“ zhrnul zástupca riaditeľa ústavu pre služobné veci Marián Víťaz.

Spolupráca medzi dvomi okresmi je prvou lastovičkou a podľa riaditeľa knižnice Romana Večereka nie poslednou. Impulzom na spoluprácu s ružomberským ÚVTOS bola informácia, že odsúdení majú možnosť požičiavať si knihy a majú o čítanie záujem. „Knižničné jednotky sa vypožičiavajú v presne určených dňoch a hodinách, ktoré sú určené výpožičným poriadkom väzenskej knižnice. Čitateľ si môže požičať najviac dve knihy, a to na 2 týždne. Samozrejme, na požiadanie je možné predĺžiť čas zapožičania,“ vysvetlil M. Víťaz a dodal, že v minulom roku si odsúdení najčastejšie požičiavali Rivers od Babylon od Petra Pišťanka, román Tovar od Tatiany Melasovej alebo Levronov román V mene republiky.

V rámci projektu Daruj knihe nový domov už Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne takto darovala už viac ako 1400 kníh do staničných knižníc na železničné a autobusové stanice na Orave, do zariadení pre seniorov, dolnokubínskej nocľahárne aj krízového centra pre matky s deťmi.

     

 

 
'; ?> ,


Predchádzajúci RTVS uvedie druhú sériu úspešného seriálu Geniálna priateľka
Nasledujúci Vychází druhá kniha Matěje Dadáka Muž bez jazyka