Medzinárodný deň detskej knihy bude v Bibiane 2. apríla

Od roku 1967 sa oslavuje Medzinárodný deň detskej knihy (International Children’s Book Day – ICBD) na podnet medzinárodnej mimovládnej organizácia UNESCO – IBBY (International Board on Books for Young People – Medzinárodnej únie pre detskú knihu). Cieľom je inšpirovať lásku k čítaniu a upozorniť na detské knihy a ich význam v rozvoji dieťaťa. Oslavuje sa 2. apríla, v deň narodenia „najväčšieho rozprávkara“ Hansa Christiana Andersena.

Každý rok iná národná sekcia IBBY dostáva príležitosť byť medzinárodným sponzorom ICBD. Rozhodne sa pre tému, pozve prominentného autora z hostiteľskej krajiny, aby napísal odkaz deťom z celého sveta a známeho ilustrátora, aby navrhol plagát. Tieto materiály používajú v danom roku všetky národné sekcie IBBY na propagáciu kníh a čítania. V roku 2023 je medzinárodným sponzorom ICBD Grécko s témou „Som kniha, čítaj ma“. Plagát je výsledkom spolupráce, do ktorej vstúpili známy grécky spisovateľ Vagelis Iliopoulos a ilustrátorka Photini Stephanidi. Spoločne oslavujú silu detských kníh pri presadzovaní hodnôt rovnosti, rozmanitosti a inklúzie, ako aj pri spájaní ľudí prostredníctvom tolerancie a porozumenia.

BIBIANA sa každoročne zapája do tohto významného podujatia. 2. apríla pripravuje pre svojich návštevníkov špeciálny program venovaný detským knihám a čítaniu. V knižnici BIBIANY počas celého dňa budú môcť návštevníci nahliadnuť do najkrajších vydaní Andersenových kníh z celého sveta vo viac ako 30 jazykových mutáciách v rámci programu Andersen na 100 spôsobov. O 10. a o 16. hodine je pripravené divadielko Škaredé káčatko, známy príbeh z pera H. Ch. Andersena v novom divadelnom naštudovaní rozprávky s pesničkami. Tvorivá dielňa Som kniha o 11. a 14. hodine bude pre každého, pre ktorého je detská kniha láskou.

Viac informácií o podujatí na

https://www.bibiana.sk/sk/podujatia/medzinarodny-den-detskej-knihy-v-bibiane-2-aprila
https://www.facebook.com/bibiana.bratislava/
https://www.instagram.com/bibiana_bratislava/

     

 

 
'; ?> ,


Nie som rasista, ale… Predchádzajúci Prvý ročník študentskej literárnej súťaže Nie som rasista, ale…
Deň európskych autorov Nasledujúci Deň európskych autorov, Európska komisia chce novou iniciatívou inšpirovať k čítaniu